You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Cena nadal bywa czynnikiem uzasadniającym opłacalność inwestycji mimo tego, że zbyt tanie hale stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać i z pewnością należą do nich obiekty wykorzystywane w sektorze przemysłowym oraz w branży rozrywkowej. Wyjaśniamy więc, skąd biorą się różnice w cenach pomiędzy różnymi producentami oraz jakie wiążą się z tym konsekwencje – dzięki temu przekonasz się, że tanie hale mogą okazać się inwestycją kosztowniejszą niż wskazywały na to pierwotne założenia. 

Dlaczego niektóre hale namiotowe są tanie?

Niska cena niezwykle rzadko idzie w parze z wysoką jakością – tanie hale namiotowe oznaczają zwykle niską marżę, a co za tym idzie ograniczony wpływ środków finansowych. To z kolei wymusza na producentach poszukiwania oszczędności, a więc obniżenie kosztów produkcji. W efekcie klient rzeczywiście otrzymuje tanią halę, ale wykonaną z materiałów produkcyjnych niskiej jakości. Środków brakuje również na regularne szkolenia dla pracowników, co oznacza, że za konstrukcję hali namiotowej mogą odpowiadać osoby o ograniczonych kompetencjach. Zakup takiego obiektu stanowi realne zagrożenie dla powodzenia inwestycji oraz bezpieczeństwa przyszłych użytkowników. 

Materiały produkcyjne bez atestów

Być może zastanawiasz się, dlaczego problemem są tanie materiały produkcyjne wykorzystywane do budowy hal namiotowych. Niższa cena często jest równoznaczna z brakiem atestów, które stanowią wiarygodne potwierdzenie jakości – dzięki temu klient zyskuje pewność, że hala namiotowa powstała z materiałów trudnopalnych lub odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Tanie hale mogą być więc mniej trwałe oraz posiadać widoczne lub ukryte wady konstrukcyjne. Tymczasem, atestowane materiały zapewniają większy komfort użytkowania hali, a także dłuższą gwarancję oraz żywotność obiektu. Rezygnując z taniej hali namiotowej, ograniczasz ryzyko problemów podczas codziennej eksploatacji.

Niska odporność na zmienne warunki atmosferyczne

Z naszego doświadczenia wynika, że większość hal namiotowych stawiana jest z myślą o całorocznym użytkowaniu. To z kolei oznacza ciągłe narażenie na zmieniające się, często trudne warunki atmosferyczne, które mogą naruszyć konstrukcję obiektu. Brak odpowiednich zabezpieczeń przed korozją, może doprowadzić do zmiany wyjściowych parametrów hali. W wyniku postępującej korozji, konstrukcja może być mniej odporna na obciążenie śniegiem. Tanie hale namiotowe to często także poszycie niskiej jakości, które może ulec zniszczeniu znacznie szybciej niż poszycie z trwałego materiału. Oszczędzając na zakupie hali magazynowej, musisz się więc liczyć z częstszymi naprawami, a tym samym wyższymi kosztami utrzymania obiektu. 

Niska jakość wykonania – konsekwencje

Konsekwencje zakupu taniej hali namiotowej ponosi klient oraz osoby korzystające z obiektu na co dzień. Niskiej jakości materiały produkcyjne oraz niedokładne wykonanie rzutują nie tylko na bezpieczeństwo hali, ale również jej funkcjonalność. Zakładając, że obiekt wykorzystywany jest jako hala magazynowa, może się okazać, że towary są przechowywane w nieodpowiednich warunkach. To z kolei może doprowadzić firmę do strat finansowych, których można było uniknąć, wybierając obiekt niekoniecznie dużo droższy, ale solidniej wykonany.

Jak rozpoznać tanie hale namiotowe? Kluczowe okazują się detale – niedokładnie wykonane spawy mogą sugerować wykorzystanie nieodpowiedniej technologii lub działanie osób niewykwalifikowanych i niemających doświadczenia. Alarmujący powinien być również nieprofesjonalny montaż, między innymi zastosowanie naciągów nieodpowiednich dla danego obiektu, co niekorzystnie wpłynie na stabilność konstrukcji.

Podsumowanie

Hale magazynowe lub imprezowe w niskiej cenie są równoznaczne z tym, że zostały obniżone koszty produkcji, co bezpośrednio wpływa na jakość konstrukcji. Można się spodziewać, że do produkcji takich hal wykorzystuje się materiały bez atestu, a za wykonanie odpowiadają pracownicy z nieodpowiednimi kwalifikacjami. Z dużym prawdopodobieństwem należy założyć, że producent oferujący tanie hale namiotowe z podobną beztroską podchodzi do kwestii gwarancji i serwisu. Początkowa oszczędność może więc doprowadzić do wzrostu kosztów związanych z eksploatacją obiektu.

Krótkowzroczność producenta powinna być dla klientów sygnałem, że należy poddać w wątpliwość także jego wiarygodność. W związku z tym warto zachować ostrożność, sprawdzając parametry. Należy się również liczyć z tym, że zamówienie na tanią halę będzie realizowane dłużej niż w przypadku sprawdzonego producenta. Dokonując wyboru, warto pamiętać o tym, że zakup hali to inwestycja długoterminowa – wymaga ona uwzględnienia nie tylko kosztów zakupu, ale również późniejszej eksploatacji obiektu. Tania hala namiotowa może generować niepotrzebne straty finansowe i przestoje – każde wstrzymanie działalności wiąże się z niekorzystną zmianą wizerunku firmy wśród klientów. Można tego uniknąć, uważnie wybierając producenta.