You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Skuteczne ogrzewanie hali namiotowej jest niezbędne do utrzymania komfortowych warunków pracy oraz prawidłowego przechowywania towaru i materiałów. Jakie są obecnie najpopularniejsze systemy grzewcze wykorzystywane w obiektach tego typu? W tym wpisie przedstawiamy powszechnie stosowane sposoby na ogrzewanie hali namiotowej w trakcie sezonu zimowego oraz wskazujemy zalety każdego rozwiązania. Dzięki temu podejmiesz najlepszą możliwą decyzję.

Ogrzewanie hali namiotowej – najpopularniejsze urządzenia

Najczęściej ogrzewanie hal produkcyjnych odbywa się za pomocą nagrzewnic, które rozróżnia się ze względu na sposób zasilania. Nagrzewnica jest urządzeniem, dzięki któremu w krótkim czasie możliwe jest zwiększenie temperatury w obiekcie o dużej kubaturze, nieposiadającym własnej instalacji grzewczej. Na polskim rynku najpopularniejsze są ogólnodostępne:

  • nagrzewnice olejowe – ogrzewanie hal magazynowych odbywa się za pomocą wymiennika ciepła lub płomienia spalanego paliwa (co wiąże się z emisją spalin), zapewniają krótki czas nagrzewania obiektu, ale są szkodliwe dla środowiska,
  • nagrzewnice gazowe – co prawda zapewniają skuteczne ogrzewanie hal w krótkim czasie, ale efektem spalania gazu jest obecność dwutlenku węgla oraz pary wodnej; niezbędna jest również obecność czujnika przeciwpyłowego, który zareaguje w przypadku rozszczelnienia przewodu łączącego nagrzewnicę ze zbiornikiem gazu,
  • nagrzewnice elektryczne – wyglądem przypominają przenośny piec gazowy o większych rozmiarach, doskonale sprawdza się do ogrzewania hali namiotowej o dużej powierzchni, gdzie ruch powietrza jest większy, zasilane przy pomocy prądu nie generują szkodliwych dla środowiska gazów.

Drugim sposobem na ogrzewanie hal produkcyjnych są promienniki ciepła, które zasilane są prądem – urządzenia tego typu przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego niewidocznego dla ludzkiego oka. Takie rozwiązanie z powodzeniem można stosować do ogrzewania większych hal magazynowych, ponieważ promienniki ograniczają nadmierną utratę ciepła z obiektu. 

Który system grzewczy dla hal będzie najlepszy?

Rodzaj ogrzewania hali przede wszystkim zależy od jej kubatury, czyli objętości obiektu – należy ustalić rozmieszczenie urządzeń w hali oraz ilość sprzętu niezbędnego do utrzymania optymalnej temperatury powietrza. Równie istotne jest przeznaczenie namiotu. Systemy grzewcze dla hal rolniczych będą miały za zadanie ogrzać również żywy inwentarz – w tym przypadku lepiej sprawdzą się promienniki ciepła, które ogrzewają zwierzęta w sposób bezpośredni. 

Jeżeli masz pytanie na temat ogrzewania modułowej hali namiotowej od Kuphale, skontaktuj się z naszym personelem – rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie.