You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda budowa hal magazynowych? Podpowiadamy, co warto wiedzieć na temat montażu hal namiotowych – czy potrzebne są pozwolenia, a jeśli tak to jakie, jak ważny jest dobór obiektu do specyfiki branży oraz co zrobić, jeżeli niezbędna jest rozbudowa hali. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące budowy hal magazynowych!

Budowa hal magazynowych – czy potrzebne jest pozwolenie?

Modułowe hale magazynowe nadają się do całorocznego użytku – pozwolenie na budowę jest jednak potrzebne tylko wówczas, gdy obiekt znajduje się w jednym miejscu dłużej niż 180 dni. Obejmuje to również czas poświęcony na montaż i demontaż hali. Procedura, przez którą trzeba przejść, wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku standardowych inwestycji budowlanych. Jest to wygodniejsze rozwiązanie dla firm, które świadczą usługi przez cały rok i potrzebują stałego dostępu do obiektu. 

Jeżeli jednak hala magazynowa będzie użytkowana krócej niż 180 dni, wystarczy zgłoszenie budowy do odpowiedniego urzędu. Budowa hal magazynowych bez pozwolenia doskonale sprawdzi się w przypadku firm oferujących sezonowe usługi takie jak letnie festiwale czy wesela – wariant bez pozwolenia przyspiesza proces budowy.  

Przeznaczenie hali

Modułowe hale magazynowe muszą spełniać specyficzne wymagania dotyczące między innymi temperatury oraz poziomu wilgotności. Budowa tego typu obiektów jest procesem i wiąże się z dostosowaniem hali do specyfiki danej branży – hala magazynowa dla palarni kawy będzie się różniła od powierzchni magazynowej przeznaczonej dla firmy logistycznej. Konieczne jest zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań, odpowiadających na konkretne potrzeby. Od tego też może zależeć ostateczny czas trwania budowy hali magazynowej.  

Na co zwrócić uwagę w przypadku budowy standardowej hali?

Jeżeli decydujesz się na własną halę namiotową, musisz uwzględnić kilka kwestii, od których zależy sukces całego przedsięwzięcia. Szczególną uwagę zwróć na:

  • miejsce montażu hali magazynowej,
  • kwestię ocieplenia – czy jest potrzebne, a jeśli tak, to jakie,
  • wymiary konstrukcji – w Kuphale dostępne są trzy standardowe rozmiary, co ułatwia podjęcie decyzji,
  • potrzebną ilość drzwi, bram, okien oraz podjazdów. 

Być może musisz też podjąć decyzję o tym, czy konstrukcja hali ma być stalowa, czy aluminiowa. Wariant pierwszy sprawdzi się w przypadku całorocznych inwestycji, ponieważ stalowe konstrukcje są dużo bardziej odporne na obciążenia, np. w postaci śniegu. Wariant drugi z kolei doskonale nadaje się do projektów sezonowych. Jednak budowa aluminiowych hal magazynowych to gwarancja wytrzymałości i lekkości także w miesiącach zimowych

Montaż hal magazynowych

Standardowa budowa hali magazynowej wymaga obecności profesjonalnej ekipy montażowej, ponieważ wznoszenie tego typu konstrukcji wiąże się ze specjalnymi umiejętnościami. Możliwy jest również samodzielny montaż hal magazynowych – taką propozycję przygotowała marka Kuphale. Modułowe hale namiotowe zbudowane są z gotowych segmentów, co nie tylko skraca czas realizacji, ale również pozwala ograniczyć koszty. Dzięki starannie opracowanej „Książce Hali” montaż możesz przeprowadzić samodzielnie. Instrukcja szczegółowo opisuje kolejne czynności – od rozpakowania prefabrykowanych segmentów, przez wzniesienie i zakotwienie konstrukcji, aż po instalację poszycia. Tym sposobem budowa hali magazynowej będzie trwała krócej niż w przypadku klasycznych budynków murowanych czy standardowych hal. 

Bezproblemowa rozbudowa hali

Modułowa konstrukcja obiektów od Kuphale to nie tylko prosty montaż hal magazynowych, ale również możliwość ich swobodnej rozbudowy. Twoja firma przyjmuje coraz więcej zleceń i w związku z tym konieczne jest powiększenie przestrzeni magazynowej? Nie ma problemu! Gotowe segmenty umożliwiają rozbudowę w dowolnym momencie, nie ograniczając rozwoju Twojej działalności. 

Podsumowanie

Hale magazynowe to obiekty, których budowa trwa znacznie krócej niż w przypadku budynków murowanych. Co więcej, decydując się na gotowe rozwiązania od Kuphale, proces powstawania hali będzie jeszcze krótszy. Montaż takich hal magazynowych nie wymaga udziału profesjonalnej ekipy, a ich rozbudowa jest wyjątkowo prosta, dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji. Musisz jednak pamiętać o formalnościach. Budowa hal magazynowych używanych do 180 dni nie wymaga specjalnego pozwolenia, a jedynie zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego urzędu. W przypadku hal użytkowanych powyżej 180 dni takie pozwolenie jest niezbędne. Planując budowę hali magazynowej, pamiętaj także o dostosowanym do specyfiki branży wyposażeniu – dzięki temu inwestycja z pewnością okaże się sukcesem.