You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Oświetlenie hali namiotowej to niezbędny element jej wyposażenia, mający wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy osób w niej przebywających. Każdy obiekt ma określone prawnie normy oświetlenia, uwzględniające funkcję, rozmiar konstrukcji czy liczbę zatrudnionych pracowników. Dobór odpowiedniego oświetlenia hali przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wypadków i błędów przy pracy. Na co należy zwracać uwagę przy projektowaniu oświetlenia hali?

Oświetlenie hali namiotowej – najważniejsze regulacje prawne

Hale namiotowe jak wszystkie obiekty produkcyjne, przemysłowe czy magazynowe podlegają regulacjom prawnym. Najważniejsze, aby miały odpowiednie natężenie oraz rozłożenie światła. Należy zadbać także o wyeliminowanie lub maksymalne zmniejszenie miejsc odbijających światło. Są one realnym zagrożeniem mogącym oślepiać pracowników. Unormowano także parametry rozkładu iluminacji i oddawania barw. Same lampy i ich oprawy muszą być wytrzymałe. System oświetleniowy nie może mieć negatywnego wpływu na przechowywane w hali magazynowej towary

Dokładną treść przepisów znajdą Państwo w Kodeksie Pracy, Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz krajowych normach dotyczących oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniach pracy (PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2004).

Oświetlenie hali namiotowej – rodzaje

Rodzaje oświetlenia dostępne na rynku różnią się ceną lub czasem eksploatacji. Oto trzy podstawowe typy:

  • świetlówki LED – najdroższa, ale zarazem najbardziej wydajna forma oświetlenia. Mają najdłuższy czas eksploatacji i największe bezpieczeństwo użytkowania ze względu na brak w składzie szkodliwych związków chemicznych;
  • świetlówki żarowe – najstarszy i najmniej wydajny rodzaj oświetlenia. Jego zaletą jest niska cena, ale ze względu na niską żywotność trzeba je często wymieniać;
  • świetlówki liniowe – trwalsze i droższe od żarowych rozwiązanie, ale wysoce szkodliwe dla środowiska. Ich stosowanie w halach z szybko pracującymi maszynami jest niewskazane, bo dając efekt stroboskopowy, tworzą złudzenie bezruchu maszyn. Może to doprowadzić do groźnych wypadków przy pracy.

Jakie oświetlenie hali namiotowej wybrać?

Dobór oświetlenia hali namiotowej musi zapewnić możliwość jej swobodnego użytkowania. Na co należy więc zwracać uwagę? Bardzo ważną kwestią jest ograniczenie kosztów eksploatacji obiektu. Najlepszym rodzajem oświetlenia hali są energooszczędne nowoczesne LED-y. Mają różne barwy, ale dla hal najlepsze są: neutralna i zimna. Różnić się mogą: kątem rozsyłu światła, elementami lub rodzajem diody. Wybór konkretnej z nich trzeba oprzeć na indywidualnych potrzebach i planie inwestorskim.

Podsumowanie

Przy wyborze oświetlenia hali namiotowej najważniejsze, o czym należy pamiętać, to natężenie i rozkład światła, zwłaszcza jeśli jest planowana długotrwała eksploatacja obiektu. Drugą ważną kwestią jest ograniczenie kosztów użytkowania, poprzez wybór wydajnych świetlówek. Elementy te zapewniają pracownikom hal tak ważne bezpieczeństwo.