You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Decydując się na zakup działki pod halę, większość osób zwraca uwagę na cenę i lokalizację – to standard w branży nieruchomości komercyjnych, który nie uwzględnia jednej, szczególnie istotnej kwestii. Hale namiotowe są ekonomicznym rozwiązaniem w wielu branżach, ale warto wiedzieć, czego unikać, dokonując inwestycji. Dowiedz się, czemu poświęcić szczególną uwagę, rozważając zakup działki pod halę.

Grunty, w które warto inwestować

Zakup działki pod magazyn należy rozpocząć od weryfikacji stanu podłoża, na którym będą montowane hale modułowe. Najlepsze grunty charakteryzują się dobrą przepuszczalnością wody oraz małą ściśliwością, co oznacza, że powierzchnia nie zmniejszy swoje objętości pod wpływem obciążenia.

Jeżeli nie masz dostępu do działki o odpowiednich parametrach, weź pod uwagę inwestycję w utwardzenie lub wymianę podłoża – musisz się jednak liczyć z tym, że w związku z tym wzrosną koszty przedsięwzięcia.

W przypadku budowlanych gruntów inwestycyjnych, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stóp lub ław fundamentowych – ostateczny wybór zależy od wielkości hali. Stosunkowo tanie i proste w realizacji są kotwy gruntowe.

Co zrobić, gdy zakup działki pod halę magazynową wiąże się z dostępem do gruntów nienośnych lub nasypów niebudowlanych? Wówczas rozwiązaniem jest wymiana gruntu pod fundament lub wyrównanie podłoża poprzez rozłożenie prefabrykowanych płyt żelbetowych. Oznacza to jednak dodatkowe koszty. 

Przeznaczenie hali namiotowej a rodzaj działki

Decydując się na zakup działki pod halę namiotową, uwzględnij jej przeznaczenie – odpowiednie przygotowanie działki będzie miało bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania hali, a tym samym efektywność pracy i zadowolenie klientów. W przypadku hal imprezowych konieczny jest dostęp do utwardzonej drogi, która pozwoli gościom w wygodny sposób dotrzeć do miejsca docelowego.

Hale magazynowe i przemysłowe potrzebują sprawnego systemu dystrybucji, dlatego niezbędne jest przygotowanie wjazdu i wyjazdu, zapewniającego warunki do rozładunku towarów. Pamiętaj również o przyłączeniu sieci i mediów, bez których użyteczność obiektu maleje – trudno dzisiaj wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące centrum logistyczne bez dostępu do tak podstawowych narzędzi pracy.

Jakich gruntów unikać?

Zakup działki pod magazyn wymaga znalezienia oferty z odpowiednim gruntem – przebieg i cena montażu obiektu jest uzależniony od rodzaju podłoża. Nie każda powierzchnia nadaje się pod budowę hali magazynowej. Jakich gruntów należy unikać?

  • Twoje wątpliwości powinna wzbudzić działka nieobjęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który określa warunki zabudowy i zagospodarowania oraz przeznaczenie dla danego terenu.
  • Unikaj gruntów wysadzinowych – zamarzająca woda prowadzi do wzrostu objętości gruntu, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia hali.
  • Sprawdź, czy niska cena gruntu nie jest spowodowana brakiem stabilności podłoża – w przypadku wątpliwości, zwróć się z prośbą do geotechnika, który oceni panujące warunki gruntowe.
  • Unikaj terenów zaliczanych do 1 lub 2 klasy – z dużym prawdopodobieństwem nie będzie możliwości ich zabudowy.

Dlaczego tak ważna jest weryfikacja stanu gruntu przed zakupem działki pod halę magazynową? Konieczność przystosowania podłoża do montażu spowoduje wzrost kosztów inwestycji, warto więc poświęcić uwagę tej kwestii.

Kupno działki czy dzierżawa?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest zakup działki pod halę, czy jedynie dzierżawa – wiele zależy od indywidualnej sytuacji inwestora. Prawda jest jednak taka, że kupno działki daje większą niezależność.

W przypadku dzierżawy kluczowa jest stabilność umowy, a z tym bywa różnie – czasem wystarczy, że grunt zmieni właściciela, co może niekorzystnie wpłynąć na sytuację dzierżawcy.

Podsumowanie

Lokalizacja i cena gruntu to nie jedyne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup działki pod halę magazynową. Dla budowy obiektu istotny jest stan podłoża – zarówno prawny, jak fizyczny. Inwestycja będzie bardziej opłacalna, jeżeli grunt będzie dostosowany do potrzeb hali.

Konieczny jest rozważny wybór podłoża, który pozwoli uniknąć nieplanowanych, dodatkowych kosztów oraz problemów związanych z eksploatacją gruntu. Dzięki temu zakup działki pod magazyn okaże się trafioną decyzją.