You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Budowa magazynu pod wynajem to proste rozwiązanie dla biznesu – wymaga niewielkich nakładów finansowych w porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych i nie wiąże się z długim czasem oczekiwania na realizację projektu budowlanego.

Przekonaj się, że inwestycja w nieruchomości oznacza nie tylko zakup mieszkania pod wynajem, ale również inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Budowa magazynu pod wynajem to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie branży e-commerce, która wraz z ogłoszeniem pandemii koronawirusa stale się powiększa.

Analiza rynku to podstawa

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca? To zależy. Opłacalność inwestycji mierzona jest jej zwrotem, a więc w naszym przypadku, różnicą między kwotą przeznaczoną na budowę magazynu pod wynajem, a zyskiem.

Należy jednak pamiętać, że brak solidnej analizy rynku może osłabić efekty poczynionych przez Ciebie działań. Budowa hali namiotowej pod wynajem może być opłacalna, ale musisz sprawdzić, jak wygląda specyfika lokalnego rynku nieruchomości komercyjnych. Zwróć uwagę:

  • na jakie usługi jest zapotrzebowanie,
  • jak duża jest konkurencja,
  • ile wysiłku będzie wymagało pozyskanie klientów,
  • jakie są koszty ziemi.

Aby budowa hali namiotowej pod wynajem stała się opłacalną inwestycją, potrzebujesz dobrej strategii działania oraz określenia targetu. Ryzyko nadal będzie dużo mniejsze niż w przypadku inwestowania na giełdzie, dlatego warto maksymalnie wykorzystać okazję.

Wykorzystaj sprzyjające okoliczności

Jak w przypadku każdej inwestycji w nieruchomość kluczem do sukcesu jest dobra lokalizacja – oczywiście ona nie daje 100% gwarancji powodzenia, ale zwiększa Twoje szanse na powodzenie.

Masz ziemię, którą możesz wykorzystać pod budowę magazynu pod wynajem? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, czy lokalizacja działki będzie atrakcyjna dla potencjalnego najemcy – jak szybko można dotrzeć do centrum, czy w pobliżu znajdują się drogi wylotowe oraz inne powierzchnie magazynowe, które mogłyby być dla Ciebie konkurencją.

Biznes, który da się skalować

Budowa hali namiotowej pod wynajem nie może być przypadkowa – biznes powinien być skalowalny. To szczególnie istotne w przypadku powierzchni magazynowych, ponieważ inwestorzy najczęściej dysponują dużymi obiektami, natomiast potrzeby klientów szukających magazynu zwykle są nieco mniejsze.

Rozwiązaniem są hale modułowe dostępne w trzech standardowych rozmiarach, które można rozbudować w dowolnym momencie o kolejne segmenty. Ich zaletą jest prosty montaż i demontaż, który umożliwia zmianę lokalizacji, jeżeli zajdzie taka konieczność. Wykorzystaj to, że zapotrzebowanie na mniejsze magazyny jest duże, jednocześnie dbając o możliwość rozbudowy, jeżeli firma zacznie się rozwijać.

Magazyny BTS (build-to-suit)

Alternatywą dla budowy modułowej hali namiotowej pod wynajem, jest magazyn BTS, czyli obiekt „szyty na miarę” – stworzony z myślą o konkretnym odbiorcy. Firmy stawiające magazyny tego typu, często współpracują z deweloperami, co przekłada się na kompleksową obsługę klienta, ale musisz pamiętać o jednej rzeczy.

Jeżeli wybrana przez Ciebie lokalizacja nie będzie pokrywać się z gruntami dewelopera lub preferowanymi przez niego lokalizacjami, licz się z koniecznością podpisania długookresowej umowy najmu – minimum 10-letniej.

Ile kosztuje hala namiotowa pod wynajem i czy się opłaca?

Ze względu na segmentową konstrukcję modułowe hale namiotowe dostępne są w atrakcyjnej cenie – mniejsze koszty wynikają m.in. z braku konieczności zatrudniania profesjonalnej ekipy montażowej. Budowa takiego obiektu trwa dużo krócej niż w przypadku klasycznych budynków murowanych, co przekłada się na większą opłacalność inwestycji. Aby oszacować ostateczny koszt budowy magazynu pod wynajem, uwzględnij również:

  • wymiary obiektu,
  • przeznaczenie magazynu, a więc jego wyposażenie,
  • lokalizację,
  • ewentualną konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Mniejsze koszty poniesiesz, jeżeli zdecydujesz się na tymczasowe użytkowanie hali magazynowej w danej lokalizacji – maksymalny czas wynosi 180 dni. Takie rozwiązanie nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosisz obiekt w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. 

Podsumowanie

Czy inwestycja w halę namiotową pod wynajem jest opłacalna? To zależy od wielu czynników, dlatego tak ważna jest realistyczna ocena zapotrzebowania rynku i świadomość własnych ograniczeń oraz dostępnych możliwości.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie modułowej konstrukcji hal magazynowych, która zapewnia niezbędną w biznesie skalowalność oraz stosunkowo niskie koszty budowy. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj, że nieruchomości komercyjne wymagają cierpliwości i elastyczności wobec potrzeb potencjalnych najemców.